Anasayfa / Belde Hakkında

Belde Hakkında

BELDE YÖNETİMİ

Belde Belediye Başkanı ve Belediye organları tarafından yönetilmektedir. İlk Belediye Başkanı  İsmail Kaya 1987- 1989, Cahit Mutlu 1989-1994, Osman Keskin 1994- 2004 tarihleri arasında görev yapmışlardır.  2004 yerel seçimlerinde seçilen Sayın Adnan DELİKANLIOĞLU halen görevine devam etmektedir.

Daha önce Erzincan’da Çukurkuyu köyü olarak bilinen bölgede 1987 yılında Çukurkuyu Belediyesi adı altında Belediye teşkilatı kurulmuş, Bozyazı Köyü 1999 yılında Belediyemiz sınırlarına katılmıştır.

MAHALLE YÖNETİMİ

Beldemizde Sarıgöl, Hancı, Bulutlu, Akşemsettin, Şehit Serhat Yurtbaşı, Bozyazı, Hoca Ahmet Yesevi ve Yeni Mahalle olmak üzere 8 adet Mahalle bulunmaktadır.

SPORTİF FAALİYET ALANLARI

Beldemizde 1 adet normal, 1 adet halı saha olmak üzere 2 adet saha bulunmaktadır. Ayrıca  Fatih İlköğretim Okulunun bahçesinde çok amaçlı spor salonu bulunmaktadır.

BELDE İÇİNDEKİ PARKLAR

Beldemizde 4 adet çocuk parkı bulunmaktadır.

ULAŞIM DURUMU

Belde içi ve şehir merkezine ulaşım Taşımacılık şirketi bünyesinde bulanan otobüslerle sağlanmaktadır.

KÜLTÜREL VE SPORTİF FAALİYETLER

Çukurkuyu Belediye Spor Kulübü adı altında faaliyette bulunan futbol takımı Erzincan 1. amatör kümede mücadele etmektedir. Beldemizde belirli zamanlarda askere gidecek gençlerimiz için asker uğurlama eğlenceleri yapılmaktadır.Beldemizde her yıl Halk Eğitim Merkezi Koordinatörlüğünde dikiş ve Nakış kursları açılarak genç kızlarımıza bu alanda eğitim verilmektedir.

BELDENİN COĞRAFİ VE EKONOMİK DURUMU

Çukurkuyu Beldesi Erzincan İl Merkezine 6 km. mesafede Erzincan’ın batısında yer almaktadır. Erzincan- Sivas Karayolu E 80 ve Erzincan Gümüşhane yolu Beldenin içerisinden geçmektedir. Çukurkuyu’nun kuzeyinde keşiş dağları yer almaktadır. Çukurkuyu Beldesinin insanları geçimini tarım, hayvancılık ve inşaat işçiliği ile temin etmektedir. Beldenin 2000 yılında yapılan nüfus sayımına göre nüfusu 4017 olup, 2014 yılı nüfus sayımlarına göre nüfus 3445’tir. Beldenin yüz ölçümü 4,500 hektardır. Toplam yol ağı 19 km’dir.Beldenin yerleşim sistemi  bahçeli ev düzeninde olduğundan, genel olarak dağınık bir iskan şekli arz etmektedir.Beldemizde Sağlık Ocağı, PTT şubesi, 3 adet İlk Öğretim Okulu bulunmaktadır. Beldemizde 8 adet mahalle bulunmaktadır.

SAĞLIK DURUMU

Beldemizde 1 adet sağlık ocağı bulunmaktadır. 2 aile hekimi görev yapmaktadır.

BELDEMİZDE YER ALAN OKULLAR

FATİH ORTAOKULU
ÇUKURKUYU İLKÖĞRETİM OKULU
BOZYAZI İLKOKULU